KDU.breadcrumbs.homeAktuálně K aktuálnímu dění na magistrátu
Zpět

K aktuálnímu dění na magistrátu

Přidáno 15. 5. 2016

1 . Odpověď Jiřího Miholy signatářům otevřeného dopisu

14. května 2016

Vážení přátelé,

projevení vašeho názoru vnímám jako důležitou zpětnou vazbu. Vážím si toho, že se nejedná o pouhou kritiku a následné zanevření na křesťanské demokraty, ale o sdělení, že vám na křesťansko-demokratické politice záleží a  o zájem porozumět vzniklé situaci. Na váš dopis, který jsem obdržel v pondělí 9.5.2016, jsem reagoval okamžitě žádostí o osobní setkání s vašimi zástupci. Velmi si cením toho, že k setkání došlo bez odkladu, ještě téhož dne a podle reakcí účastníků mám za to, že to tak vnímali všichni přítomní. Pro pořádek jsem slíbil odpovědět ještě písemnou formou, proto tak nyní činím.

Situace na brněnském Magistrátu je složitější než se zdá a problémy nevyvstaly poprvé. Na uklidnění a stabilizaci situace v koalici jsem se podílel již na podzim minulého roku. Tehdy to dobře dopadlo.

Na to, co je příčinou rozpadu koalice nejsou stejné pohledy. Já za ten stěžejní označuji KOMUNIKACI,  která se týká i složitých nebo sporných bodů koaliční smlouvy.

Nedostatečná komunikace není malicherným, ale bohužel zásadním problémem. Jsou za ni odpovědni všichni členové koalice, všichni mohli také reagovat a zavčas ji adekvátně řešit.

Vzniklé spojenectví KDU-ČSL a ČSSD nebylo náhodným či svévolným krokem, ale reakcí, kdy se  nejen v médiích objevovaly informace o jednání hnutí ANO s ČSSD (což zástupci ČSSD později potvrdili) a brněnský primátor tvrdil, že koalice nadále trvá, zároveň však hledá nového partnera, s nímž by lépe realizoval stěžejní body svého programu. Žádného dementování těchto výroků jsem se nedočkal, ani vyjasnění od brněnského primátora, s nímž jinak pravidelně a bezproblémově komunikuji. S ČSSD byla připravena dohoda o společném hledání partnerů pro nový funkční půdorys koalice na MMB, nic víc, nic míň.


V mediích i mimo ně se začali šířit také zvěsti o komunikaci KDU-ČSL s KSČM a o odvolávání radních za jejich pomoci. Na TK 2.5. jsem přímou i nepřímou spolupráci s KSČM jasně vyloučil, v souladu s předchozím usnesením Městského výboru, které jsem navrhl.

V dopise je naznačena obava z mocenských a finančních zájmů, které se mohly podepsat na rozpadu koalice. S plnou zodpovědností tuto možnost zcela odmítám a dokud budu mít zásadní vliv na činnost a směřování brněnské organizace, něco takového nedopustím.

V žádném případě si nepřeji, aby v Brně vznikla patová situace či bezvládí. Poté, co je jasné, že původní čtyřkoalice neexistuje, se z iniciativy primátora města Brna začalo jednat o šestikoalici ANO, ČSSD, Žít Brno, KDU-ČSL, TOP 09 a Zelených. KDU-ČSL tato jednání bere velmi vážně; svým dopisem primátorovi a předsedům stran a hnutí jsem o totéž požádal všechny zúčastněné subjekty (dopis lze dohledat na webu a fcb KDU-ČSL Brno-město).

Výsledků, kterých doposud dosáhla bývala čtyřkoalice, si vážím a věřím, že i KDU-ČSL k nim výraznou měrou přispěla. Jsem připraven konstruktivně hledat řešení dobré pro město Brno, jako předseda KDU-ČSL zároveň i takový formát, v němž budeme moci naplno prosazovat náš program slíbený voličům.

Jak jsem slíbil na setkání, jsme připraveni k další komunikaci i naslouchání názorů a doporučení.

S pozdravem

Jiří Mihola, předseda KDU-ČSL Brno-město


2. Dopis Jiřího Miholy panu primátoriovi

13.5.2016

Vážený pane primátore, vážení předsedové,

vzhledem k situaci v Zastupitelstvu města Brna, kdy již neexistuje původní čtyřkoalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL,‎ Zelení a kdy žádné uskupení či blok nemá v zastupitelstvu většinu, je třeba hledat řešení v podobě nové funkční koalice.

KDU-ČSL proto přivítala jednání o šestikoalici ANO,ČSSD, Žít Brno, KDU-ČSL,TOP 09, Zelení. 

Všechny politické subjekty před volbami slibují to nejlepší pro Brno a jeho občany. Máme to nyní možnost dokázat i v těchto důležitých a náročných jednáních. Reálnými návrhy, vstřícným přístupem k řešení, ale také seriozním jednáním a politickou kulturou. Při hledání nové funkční koalice mají rozhodující slovo stranické orgány - výbory či sněmy, nikoli kluby zastupitelů nebo bloky stran. Proto žádám, aby se koaličních jednání na místo "vyslanců bloku" či jiných pověřenců, účastnilo vedení všech oslovených stran a hnutí. Neumím si představit, že bych jednání o tak zásadní záležitosti svolával jinak než oficiálně, a očekávám to také od ostatních kolegů a partnerů. Taktéž, pokud jednání z nějakého důvodu ztratí smysl a zkrachují, považuji za součást korektního postupu a politické kultury toto jasně říct, aby mohla začít jednání nová. 

Pevně věřím, že všechny subjekty ochotné hledat složité řešení jsou si vědomy, že jednání má šanci na úspěch, pokud při něm budeme respektovat volební výsledky a budeme ochotni najít konsenzus. O ten programový obavy nemám, spíše o ten politický a komunikační.

Pokud nám ale opravdu jde o naše město a o to, aby se v něm dobře žilo, věřím, že toho jsme schopni. 

Za KDU-ČSL Vás chci ujistit o vstřícném a konstruktivním přístupu k jednání i hledání funkčního koaličního půdorysu .

S pozdravem 

Jiří Mihola, předseda KDU-ČSL Brno-město