KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Předražená bytová jádra
Zpět

Předražená bytová jádra

Přidáno 15. 6. 2021
Ilustrační foto
V červnovém úvodníku se pan starosta chlubí, kolik už zrekonstruoval v Bystrci bytových jader za období svého starostování a nezapomněl se pochlubit i zateplením 65 bytových domů. Už ale nezmínil, že to proběhlo ještě před jeho nástupem na radnici!

Co bohužel také nezaznělo, je vyšroubování ceny za jedno opravované bytové jádro z 343 tis. Kč v roce 2016 na 640 tis. Kč (jedná se o cenu s DPH). Opravdu je to tak, není to žádný překlep. Maximálně bych to mohl opravit na: vůli naší „bystrcké vlády pod vedením starosty T. Kratochvíla“.

Dost mi to připomíná jiného mocného v našem státě (skoro nejmocnějšího) a předražené vládní nákupy respirátorů atd. Je to smutné, ale takový jsme národ a takové si volíme zastupitele, poslance a senátory. Bohužel… A tak nezbývá než doufat, že se jednou konečně jako národ probudíme a prokoukneme všechny, kdo se nám snaží namluvit „že pracují pro nás“, ale realita často ukazuje, že pracují víc pro sebe...

Jsme to nakonec my, kdo pořád hledáme nové a nové vůdce - spasitele (těch už tady bylo a k čemu to vedlo…) Zkusme začít každý sám u sebe a hledejme ty, kteří svůj život postavili nejen na slovech nelhat - nekrást - nepodvádět!

Nedávno kdesi zaznělo, že politici mohou lhát, protože voličova paměť sahá jen 3 měsíce zpět… Mám velké obavy, že tomu tak skutečně je, a proto jsme celý národ tam, kde jsme…

V minulém čísle BN zmiňoval pan zastupitel Kašík, že na velké stavební zakázky se v Bystrci hlásí čím dál méně uchazečů oproti jiným brněnským městským částem. V Bystrci jsme už klesli na číslo něco málo přes dvě… A víte, kolik uchazečů se hlásilo na zateplování domů v Bystrci v letech 2010-2014 (tedy v období před nástupem současného pana starosty)? Bylo to 5-8 firem a někdy i více!

V čem je tedy skutečný problém? Má pravdu pan starosta, že je vše ok neb všemi audity a kontrolami prochází radnice na výbornou? Bohužel jsem přesvědčen, že o tom, kolik se přihlásí uchazečů na veřejnou zakázku, rozhodují nastavené podmínky, a právě tady je zakopaný pes! Stačí tyto podmínky nastavit na míru konkrétní firmě a sítem projdou jen 2-3 často spřátelené firmy…

Budu překvapen, pokud pan starosta nevyužije svých kolegů, kteří nenapíší protičlánek (už po uzávěrce BN – oboje je poslední dobou již zvykem), kde se dočteme, že rozhoduje „nezávislá“ firma, která zadávací podmínky pro radnici připravuje (tak je tomu od začátku příchodu současného starosty na radnici - předtím tomu tak nebylo).

V období 2014-2018 to byl právě pan starosta Tomáš Kratochvíl, kdo bránil snahám KDU-ČSL více otevřít zakázky na bytová jádra, a i proto je dnes cena za jádro tam, kde je…

Konečná otázka tedy zní: Nese odpovědnost za nastavené podmínky nezávislá firma nebo Rada MČ Brno-Bystrc (rozumějte: starosta, místostarostové a radní, kteří tento materiál musí na jednání Rady buď schválit nebo neschválit)? Na to si už budete muset odpovědět každý sám a moc vás prosím pamatujte na to, až půjdete k volbám!

Zde je článek, který bych zveřejněn v Bystrckých novinách před dvěma lety:

Miroslav Klimeš: Reakce na článek pana starosty – Veřejné zakázky v Bystrci

Dovolte mi pár slov z historie VZ na bytová jádra v Bystrci.
V lednu 2015 byla vypsána první velká zakázka na bytová jádra s předpokládanou cenou jednoho jádra 205 tis. Kč s DPH (pro 112 bytů) - zakázka byla zrušena. Další ceny budu uvádět vždy s DPH.  V dubnu 2015 se zakázka opakovala. Uchazeč s nejnižší průměrnou cenou 317 tis. Kč/byt byl vyloučen a zakázka byla zrušena. 

V lednu 2016 byla stejná zakázka vypsána opětovně a tentokrát uchazeč s průměrnou cenou 343 tis. Kč /byt uspěl. Vítězem se stala firma Moravostav Brno.

V lednu 2017 byla vypsána další zakázka pro 202 bytů, vysoutěžena průměrná cena 494 tis. Kč /byt – zakázka byla zrušena. Poté došlo k rozdělení na 3 zakázky a opakovaní v květnu 2017 s těmito výsledky:
1. vysoutěžena za 429 tis. Kč /byt – realizace: Moravostav+AQUA-GAS 
2. vysoutěžena za 443 tis. Kč /byt – realizace: Syner Liberec 
3. vysoutěžena za 449 tis. Kč /byt – realizace: Frama.

V lednu 2018 byly vypsány další dvě nové zakázky s předpokládanou cenou okolo 578 tis. Kč /byt (min. 154 bytů) - zakázka nebyla RMČ vyhlášena.
V únoru 2018 došlo k opakování zakázky, předpokládaná cena byla v obou případech snížena na 500 tis. Kč /byt.
Vysoutěžena byla jen jedna zakázka s průměrnou cenou 486 tis. Kč /byt (99-126 bytů) - firma Syner Liberec.

Za zmínku stojí, že u druhé zakázky byly ceny cca o 40 000 Kč na byt nižší, bohužel výběrová komise v čele s panem Kratochvílem všechny soutěžící vyloučila, zakázka byla zrušena a spojena do jednoho celku s dalšími byty čímž v roce 2019 vznikla obří zakázka 166 bytů a vysoutěžena průměrná cena dosáhla 595 tis. Kč/byt - realizace: DIRS Brno.

Požadované reference na bytová jádra měly sestupnou tendenci:
v roce 2015: 3 x 15 mil. Kč bez DPH,
v roce 2016: 12,5 mil. Kč bez DPH, 
v roce 2017: 10 a 10 a 6 mil. Kč bez DPH, 
v roce 2018: 15 a 10 mil. Kč bez DPH. 

V letošním roce nová koalice schválila reference závratných 60 mil. Kč bez DPH!

Tento požadavek byl podle mého jedním z hlavních důvodů, proč se do soutěže přihlásily letos jen dvě firmy a byť pan starosta na každou opoziční výtku „křičí do světa“, že všechny audity dopadly na výbornou a hospodaření bystrcké radnice je transparentní a bezproblémové, pro jiné je tento způsob zadávání veřejných zakázek přinejmenším zarážející. Možná ale občané měli jen nabýt dojmu, že bystrcké zakázky na bytová jádra jsou čistší než křišťál.

Článek je dostupný na adrese: www.bystrc.cz/images/bystrcke_noviny/2019/07_08_2019_bystrc.pdf

Miroslav Klimeš, zastupitel KDU-ČSL