KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Proti škrtům v sociální péči
Zpět

Proti škrtům v sociální péči

Přidáno 17. 2. 2021
Ilustrační foto
Vláda i přes doporučení Evropské komise a námitky tří desítek neziskových organizací dál plánuje snížit v období 2021-2027 částku čerpanou z Evropského sociálního fondu, určeného na různé sociální služby, a přesunout ji do fondu pro tvorbu infrastruktury.

Jinými slovy: peníze by šly na stavbu silnic namísto sociální pomoci. „Prostředky Evropského sociálního fondu představují jeden z pilířů financování sociálních služeb,“ zdůrazňuje přitom prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Nově by mělo Česko ze sociálního fondu čerpat 1,7 miliardy eur (44 miliard korun), což je oproti předchozímu sedmiletému období polovina. Poskytovatelé se pokoušeli své připomínky probrat s premiérem Andrejem Babišem a zástupci vlády, leč bez úspěchu. Chystaný krok může negativně ovlivnit fungování programů na podporu zaměstnanosti a dostupného bydlení, ale také služby zaměřené na prevenci chudoby. Vejdou-li aktuální vládní návrhy v platnost, bude ohrožena i výjimka, která poskytovatele sociálních služeb zprošťuje povinnosti 5% spoluúčasti při financování dotovaných projektů.

Neziskové organizace se obávají, že kvůli tomu v budoucnu na dotace nedosáhnou. „V důsledku toho bude ohrožena řada důležitých sociálních projektů, jako azylové domy pro dospělé či pro matky s dětmi, terénní programy pro lidi bez domova, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, nízkoprahové služby, dluhové poradny, ale i služby, které rozvíjí terénní a ambulantní psychiatrickou péči, podporují seniory a osoby se zdravotním postižením. Dále programy na podporu zaměstnanosti či na prevenci a podporu lidem v bytové nouzi,“ osvětluje ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Zdroj: Katolický týdeník, Ročník 32, číslo 7.