KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Skauti jsou nám příkladem
Zpět

Skauti jsou nám příkladem

Přidáno 8. 6. 2022
Ilustrační foto
Před několika lety jsme byli s manželkou na pozvání ve Spojených státech. Jedna z věcí, která mě velmi zaujala (mimo nulového DPH v státě Oregon), bylo veliké zapojení Američanů do dobrovolnických aktivit. Takřka všude jsme se setkávali s lidmi, kteří věnovali několik hodin týdně nějaké dobrovolnické aktivitě. S takovými lidmi jsme se setkali v turistických informačních centrech, ve školách, na hřišti pro děti, v dětském koutku nebo v nemocnici. Velmi rozšířený a dobrý způsob, jak konkrétně zlepšit život lidí kolem sebe, a ještě mít dobrý pocit z toho, že jsem něco udělal pro druhé. Doslova k nezaplacení, protože to vše se děje bez nároku na odměnu, a přesto to výborně funguje.

Zamýšlel jsem se nad tím, kolik existuje podobných aktivit u nás. Ne, že by žádné nebyly (např. Ukliďme Česko), ale zdaleka zde nejsou dobrovolnické činnosti tak běžné a rozšířené. Možná je to také tím, že od útlého věku nejsme k takovýmto aktivitám vedeni. Většina mladých lidí dnes upřednostňuje placené brigády nebo volný čas. 

Věřím, že velmi dobrým prvkem v přípravě našich dětí na život je Skauting. Vede děti k samostatnosti a ochotě obětovat něco ze svého pohodlí a volného času ve prospěch druhých. Byl jsem doslova ohromen iniciativou skautů ze Střelic a z Bystrce. Zorganizovali sbírku potravin pro centrum pomoci na západě Ukrajiny, kde se koncentrují uprchlíci z východu. V současné době probíhá již druhá sbírka. Skauti vybrali potraviny, všechno roztřídili, zvážili a zabalili, sehnali auta, připravili potřebné doklady a všechno odvezli na Ukrajinu.

Sečteno a podtrženo:
Iniciativa: vlastní.
Režijní náklady: 0,- Kč. 
Výsledek: 3000 kg potravin pro lidi prchající před válkou. 
Odměna: dobrý pocit.

Nevím jak pro vás, ale pro mě jsou naši skauti skutečně příkladem i inspirací.

Petr Cajzl, předseda MO KDU-ČSL v Brně-Bystrci

Foto: https://sites.google.com/skaut.cz/vrbovec